Nederlandse kunstenaarskolonies

Laren, Volendam, Domburg en Bergen (ca. 1880 – 1930)

  • Cursusnummer: 27W06
  • Vakgebied: Kunst- en cultuur(geschiedenis)
  • Locatie: Tilburg
  • Seizoen: Winter 2027
  • Dag: Maandag
  • Tijd: 10.00 - 15.45 uur
  • Cursusdata: 11 januari
  • Prijs: € 97.50
  • Aantal colleges: 1 dag inclusief koffie/thee, lunch en afsluitend drankje
  • Werkvorm: Hoorcollege met mogelijkheid tot vragen na afloop
  • Cursusmateriaal:

    De docent stelt digitaal lesmateriaal beschikbaar.

Nederlandse kunstenaarskolonies

Laren, Volendam, Domburg en Bergen (ca. 1880 – 1930)

Schilderachtige huisjes, ongerepte landschappen en het authentieke dorpsleven: dat was waar kunstenaars rond 1900 naar op zoek waren in een tijd waarin de industrialisatie de wereld ingrijpend veranderde. In Nederland ontstonden verspreid over het land kunstenaarsgemeenschappen in plattelands- en vissersdorpen. Sommige groeiden uit tot invloedrijke kunstcentra, andere werden internationale ontmoetingsplaatsen voor kunstenaars.

Tijdens deze cursus staan vier bekende kunstenaarsdorpen centraal: Laren, Volendam, Domburg en Bergen. Aan de hand van hun geschiedenis maken we kennis met uiteenlopende kunststromingen, zoals de Haagse School, het Hollands impressionisme, luminisme, kubisme, symbolisme en het expressionisme van de Bergense School.

Bekende kunstenaars als Jozef Israëls, Anton Mauve, Piet Mondriaan, Jan Toorop, Jacoba van Heemskerck, Leo Gestel en Charley Toorop komen uitgebreid aan bod. Zo ontdekken we hoe de Haagse School Laren op de kaart zette, hoe Domburg uitgroeide tot een bruisende kunstenaarskolonie en hoe in Bergen een geheel eigen expressionistische stijl ontstond.

In vijf colleges schetst de docent de ontstaansgeschiedenis van deze kunstenaarsgemeenschappen en belicht zij de belangrijkste kunstenaars en kunststromingen. Samen vormen zij een kleurrijke reis door een fascinerende periode uit de Nederlandse kunstgeschiedenis.

Dagprogramma 
09.45 – 10.00 Ontvangst met koffie/thee 
10.00 – 11.00 Blok 1: Kunstenaarskolonies in context
11.00 – 11.15 Koffie/thee-pauze
11.15 – 12.00 Blok 2: Boerendorp Laren
12.00 – 13.00 Lunch 
13.00 – 13.45 Blok 3: Vissersdorp Volendam
13.45 – 14.00 Korte pauze
14.00 – 14.45 Blok 4: Badplaats Domburg 
14.45 – 15.00 Koffie/thee-pauze 
15.00 – 15.45 Blok 5: Villadorp Bergen en afsluiting
15.45 Afsluitend drankje
Drs. Heleen Niele

Heleen Niele studeerde cultuurwetenschappen en geeft met veel plezier cursussen over kunst en geschiedenis. Ze vertelt aanstekelijk en met humor. Daarmee weet ze menig cursist te inspireren tot verdere ontdekkingstochten, soms ook onder haar begeleiding als cultureel reisleider. Bij HOVO begint zij dichtbij huis met een studiedag over vier kunstenaarsdorpen in de periode 1880 – 1930.