Het brein

Hersenen en gedrag, relaties in het gezonde en gestoorde brein

  • Cursusnummer: 25N30
  • Vakgebied: Mens en maatschappij
  • Locatie: 's-Hertogenbosch (Avans, Onderwijsboulevard)
  • Seizoen: Najaar 2025
  • Dag: Vrijdag
  • Tijd: 10.45 - 12.30 uur
  • Cursusdata: 31 oktober, 07 november, 14 november, 21 november, 28 november, 05 december
  • Prijs: € 210.00
  • Aantal colleges: 6
  • Werkvorm: Hoorcollege met mogelijkheid tot vragen na afloop
  • Cursusmateriaal:

    De docent stelt digitaal lesmateriaal beschikbaar

  • Opmerkingen:

    Reservedatum inhaalcollege 12 december

Het brein

Hersenen en gedrag, relaties in het gezonde en gestoorde brein

Centraal in deze cursus staat dat wat er in ons brein gebeurd, van geboorte tot overlijden, cruciaal is voor alles wat we doen, denken en voelen. Anderzijds, het brein veranderd voortdurend onder invloed van wat we ervaren en meemaken. Hoe gezonde en niet gezonde hersenen bepalend zijn voor wie we zijn en wat we doen wordt in deze cursus toegelicht aan de hand van een aantal aansprekende onderwerpen.

Opsomming onderwerpen per college:
1e bijeenkomst. Het kernwoord is Communicatie. Hoe verloopt de communicatie tussen de verschillende cellen in het brein, wat zijn de verschillende type cellen, wat zijn de bouwstenen van zenuwcellen en er wordt een kort overzicht gegeven van de verschillende hersen gebieden en hun functies.

2e bijeenkomst. Het kernwoord is Neuroplasticiteit. Ons brein is tijdens ons bestaan aan verandering onderhevig, het ontwikkelt zich, het babybrein verschilt van kinderbrein en het puberbrein is inmiddels wereldberoemd. Ook bij de meeste HOVO belangstellenden zijn er ouderdomsverschijnselen waarneembaar. Daarnaast zijn er omgevingsinvloeden, die de geprogrammeerde ontwikkeling beïnvloeden. Ook kan het brein zich enigermate herstellen na een trauma of infarct.

3e bijeenkomst. Het slapende brein. We brengen gemiddeld een derde van ons leven slapend door en doen dat onder invloed van de biologische klok. Hoe werkt die klok en waarom slapen en dromen we eigenlijk? De slaap blijkt een dynamisch proces waarin de hersenen allerlei taken vervullen, terwijl de spieren uitrusten. 

4e bijeenkomst. Het emotionele brein. Een menswaardig leven zonder emoties bestaat niet, emoties geven kleur aan ons bestaan. Wat gebeurd er bij emoties en hoe worden emoties door het brein verwerkt of gereguleerd? We hebben een scala aan emoties en ons lichaam reageert telkens anders. De nadruk zal liggen op de emotie angst, maar ook andere emoties komen aan bod. 

5e bijeenkomst. Het depressieve brein. Is depressie wel een ziekte van het brein? Wat zijn de oorzaken van depressies en wat is er mis in het depressieve brein? Is het hele brein veranderd, spelen erfelijke factoren een rol? Hoe worden depressies behandelt en wat  leren we daarvan? 

6e bijeenkomst.  Het seksuele brein. Voor de pauze wordt ingegaan of we wel een brein nodig hebben om seks te kunnen hebben en welke biologische en psychologische factoren spelen hierbij een rol ? Na de pauze zal het vooral gaan over partnerkeuze vanuit een evolutionair psychologisch perspectief.    

Gilles van Luijtelaar

Afgeronde studie Psychologie aan de Katholieke Hogeschool Tilburg, promotie aan de Nijmeegse Radboud Universiteit. Onderzoeker en docent Biologische en NeuroPsychologie, later hoogleraar, aan de Faculteit Sociale Wetenschappen van Radboud Universiteit. Specialisatie: Hersenen-gedrag relaties en hun stoornissen, waaronder slaap, emoties, en de werking van geneesmiddelen. Onderzoek bij patienten en aan diermodellen voor neurologische en psychiatrische stoornissen. Docent Biologische en Neuropsychologie bij Atma Jaya Catholic University, Jakarta, nu gastonderzoeker bij Maranatha Christian University, Bandung.