Groen geluk

De relatie tussen de natuur en ons welbevinden

  • Cursusnummer: 26T07
  • Vakgebied: Mens en maatschappij
  • Locatie: Tilburg (Willem II stadion)
  • Seizoen: Themadagen 2026
  • Dag: Maandag
  • Tijd: 10.00 - 15.45 uur
  • Cursusdata: 11 mei
  • Prijs: € 97.50
  • Aantal colleges: 1 dag inclusief koffie/thee, lunch en afsluitend drankje
  • Werkvorm: Hoorcollege met mogelijkheid tot vragen na afloop
  • Cursusmateriaal:

    Aanbevolen: Agnes van den Berg (2024). Dichter bij de natuur. Vonk uitgevers. ISBN: 9789062245628

    De docent stelt digitaal lesmateriaal beschikbaar

Groen geluk

De relatie tussen de natuur en ons welbevinden

Waarom voelen we ons beter in een bos dan in een betonnen stadswijk? Welke elementen – zoals de geur van dennenbomen, het rustgevende blauw van een meer of de organische vormen van een kronkelend pad – dragen bij aan ons welzijn?

Evolutionair gezien wonen we pas kort in stedelijke omgevingen, terwijl we het grootste deel van onze geschiedenis doorbrachten in natuurlijke landschappen. Dit verklaart waarom ons brein stressreacties vertoont bij hectische, stedelijke omgevingen, terwijl groen juist kalmerend werkt.

Studies naar shinrin-yoku (je onderdompelen in de natuur) laten zien dat verblijven in de natuur meetbare psychobiologische effecten heeft. Blootstelling aan phytonciden – natuurlijke oliën die bomen uitscheiden – verlaagt het cortisolniveau (stresshormoon) en stimuleert het parasympatisch zenuwstelsel, wat ontspanning bevordert. Tegelijkertijd verhoogt in de natuur verblijven de activiteit van NK-cellen (natuurlijke killercellen), wat het immuunsysteem versterkt. Psychologisch gezien vermindert het angst, depressie en mentale vermoeidheid, terwijl het gevoelens van verwondering en verbondenheid vergroot. Opmerkelijk is dat deze effecten zelfs al lijken te ontstaan bij blootstelling aan virtuele natuur (zoals tijdens een videogame) of nagemaakte natuur (kunstplanten).

Tijdens deze studiedag staat onze biofiele psychische architectuur centraal: de aangeboren neiging om ons verbonden te voelen met natuur. We verdiepen ons in de invloed van natuur op cognitie, emoties en lichamelijke gezondheid, met inzichten uit de neurowetenschap en psychoneuroimmunologie.  

Een inspirerende dag vol wetenschappelijke verdieping, praktijkvoorbeelden en nieuwe inzichten om de kracht van natuur beter te begrijpen en benutten.

Dagprogramma
09.45 – 10.00 Ontvangst met koffie/thee 
10.00 – 11.00 Blok 1: evolutie en natuur
11.00 – 11.15 Koffie/thee-pauze
11.15 – 12.00 Blok 2: natuur en welzijn
12.00 – 13.00 Lunch  
13.00 – 13.45 Blok 3: het hoe, waarom en wanneer
13.45 – 14.00 Korte pauze
14.00 – 14.45 Blok 4: het hoe, waarom en wanneer (vervolg)
14.45 – 15.00 Koffie/thee-pauze  
15.00 – 15.45 Blok 5: toepassingen van tuin tot balkon
15.45 uur Afsluitend drankje
Andreas Wismeijer

Dr. Andreas Wismeijer heeft na zijn afstuderen aan de Universiteit van Tilburg zes jaar aan de Vrije Universiteit van Barcelona gewerkt als docent en onderzoeker. Zijn onderzoek richt zich met name op de persoonlijkheidspsychologie en de relatie tussen het hebben van geheimen en welzijn.

Uit eerdere evaluaties over deze docent:
"Uitstekende docent die de stof deskundig, boeiend en met humor uiteenzet."

" Boeiend en leerzaam met een didactisch zeer goede docent."

" De interessante stof, de interactie en de deskundigheid en erg prettige stijl van kennisoverdracht door de docent maken het voor mij een feestje."