Afweer, Corona en vaccins (online via Zoom)
In deze vijfdelige actuele cursus geeft Ruud Licht inzicht over alle ins en outs die betrekking hebben op het afweersysteem van het menselijk lichaam, de werking van virussen en in het bijzonder het Corona-virus. In het tweede college zoomt hij in op de werking van de verschillende vaccins die zijn ontwikkeld om Covid !9 te bestrijden. Er zijn namelijk verschillende strategieën om het lichaam met een vaccin te leren het coronavirus te herkennen. Tevens zal hij aandacht schenken aan de meer maatschappelijke en ethische kwesties ron vaccinatie en gezondheid.
College 1. Hoe werkt het afweersysteem?
Wat zijn dendritische cellen, antilichamen en CTL’s? En wat is “Immunological Memory”?
College 2. Hoe werkt een vaccin?
Wat voor verschillende vaccins zijn er nu tegen Corona, en hoe werken die precies?
Hoe zit het met de veiligheid en bijwerkingen?
College 3. Moleculaire biologie?
Hoe werkt de Intracellulaire afweer tegen (RNA)virussen, wat zijn virus remmers, hoe werkt de PCR test en andere testen?
college 4. Leven met virussen
Hoe werken virussen nu eigenlijk? Wat maakt Corona nu zo bijzonder, en hoe zit het met nieuwe varianten?. Hoe werken mutaties en evolutie? En hoe zit het met herstel na infectie (via stamcellen), na-ijl effecten en de rol van infecties bij veroudering?
College 5. Vragen + ethiek
Wie moet er een vaccin krijgen, en mag je dat afdwingen? Moet ik me wel laten vaccineren als ik gezond ben? En Corona is niet alleen een wetenschappelijk vraagstuk, maar ook een sociaal probleem.